Historie

 

Historie TJ Prusinovice, z. s.

 

Po první světové válce byl v naší obci založen SOKOL. Bylo to v roce 1919 zásluhou Augustina Sklenáře. Sokol byl založen mladými evangelíky, katolíci si založili spolek OREL. Členové sokola pořádali divadelní představení, sportovní hry, zúčastňovali se sokolských sletů, cvičili gymnastiku v areálu Zámčisko (dnešní Kulturní dům). Mezi známé sokoly patřili Josef Jančík, Josef Vrubel, Antonín Barot. Teprve v roce 1929 byl založen fotbalový oddíl. Hrálo se v židové zahradě, později na místním hřišti od potoka ke koupališti. V padesátých letech bylo postaveno fotbalové hřiště ve stávající podobě – na délku měřilo 106 metrů a tráva se sekla kosami. Později se Sokol rozrůstal, byly založeny oddíly ledního hokeje, stolního tenisu, šachu, ZRTV a saní.

Zakladateli fotbalového oddílu byli Josef Konečný a Ladislav Petrkovský. První zápasy se hrály v židové zahradě. V zápasech se vystřídalo nespočet hráčů a trenérů. Chtěli bychom zmínit alespoň tři slavné generace. V letech 1950 – 1965 tvořili mužstvo Prusinovic hráči jako Rostislav Mrázek, Jaroslav Adámek, Alois Vyňuchal, Rudolf Spáčil, Zdeněk Mrázek, Josef Zelený a další. Druhou fotbalovou éru v letech 1968 – 1978 tvořili hráči jako Josef Sedlařík, Jiří Neradil, Karel Pospíšilík, Karel Krejčí, Josef Krejčí, Josef Žákovský, Jiří Mrázek, Jan Ležák, Zdeněk Zelený, Pavel Vrubel, Jaroslav Neradil, Alois Barot, Josef Nedbal a další. Třetí éru v letech 1995 – 2005 reprezentovali hráči jako Ivan Mikulík, Jaroslav Jura, Josef Krejčí, Zdeněk Krejčí, Milan Krejčí, Pavel Vrubel, Libor Pumprla, Jaromír Barot, Roman Kovařík, David Šiška, Daniel Sklenář a další.

Největší návštěva byla na fotbalovém hřišti v červenci 1979 na utkání s Duklou Praha – celkem cca 1500 diváků. Dále zde hrála slavná mužstva jako Slavie Praha, Sigma Olomouc nebo výběr hokejisty Pavla Kubiny. Za dobu existence byly vybudovány nové šatny, branky, postaven bufet, vybudováno přenosné zavlažování. Hřiště bylo v důsledku vodojemu zkráceno na 101 metrů. Jedním z nejznámějších fotbalových turnajů byl memoriál Josefa Macfeldy, který trval 10 let na památku předsedy Sokola.

Lední hokej se provozoval v židové zahradě hlavně v letech 1964 – 1968 a v letech 1982 – 1987, kdy bylo vybudováno nové kluziště. Mezi významné hráče patřily jména jako J. Zlámal, F. Jančík, O. Barot, M. Pumprla, J. Sklenář, Alois Barot, P. Vrubel, Zdeněk Tobolík. Zápasy se hráli vesměs přátelské. V současné době máme vybudováno kluziště pod tělocvičnou, kde je v případě příznivého mrazivého počasí nastříkána ledová plocha určená pro bruslení. V obci působí nástupce hokejového oddílu HK Prusinovice, který hraje své zápasy převážně na stadionu v Přerově.

Šachy v Prusinovicích mají velkou tradici. Již po II. Světové válce bylo utvořeno tří členné družstvo (Vlastimil Hradil, Rostislav Mrázek, František Mrázek), které dosáhlo řady úspěchů. Šachy se hrávaly v holičství u Vlastimila Hradila, u ševce Václava Barota a v místním pohostinství. V roce 1965 přišli hráči s nápadem založit šachový oddíl při TJ Sokol a změřit své síly s oddíly okresu. Zakládajícími členy byli Vlastimil Hradil, František Mrázek, Rostislav Mrázek, Jindřich Pavelka st., Vladislav Nelešovský, Jan Utěkal, Václav Barot, Stanislav Pumprla, Jaroslav Konečný, Alois Neradil, Josef Vichlenda a Ladislav Mrázek. Vlastimil Hradil udělal sbírku mezi příznivci a ze získaných peněz nakoupili šachové hodiny a šachový inventář. Šachový oddíl brzy čítal 30 členů. Hrací místnost byla v místním pohostinství a cestovné si hráči hradili sami. V té době se šachy hrály jen ve městech. Šachový oddíl patří k nejstarším na okrese. Později se oddíl přestěhoval do nového kulturního domu. Po celou dobu hrajeme okresní nebo krajskou soutěž družstev. Jednotlivci (Jindřich Pavelka ml. a Milan Vichlenda) vyhráli okresní přebor. V roce 1977 se Jindřich Pavelka ml. Zúčastnil krajského přeboru jednotlivců, kde skončil uprostřed startovního pole. Nejúspěšnějším hráčem z Prusinovic je Jindřich Pavelka nejmladší, který má přes 2100 ELO a hraje 1. ligu za Slávii Kroměříž. Dlouholetým předsedou byl od jeho založení Vladislav Nelešovský, v roce 1992 ho vystřídal ing. Josef Nedbal. Pořádá menší turnaje v rámci obce. V roce 2015 při příležitosti 50. výročí založení byl uspořádán větší turnaj družstev, kterého se zúčastnily družstva z okolí. Simultální partie se v Prusinovicích zúčastnil mezinárodní mistr Lanč a mezinárodní velmistr Luděk Pachman.

Oddíl stolního tenisu působil v obci hlavně v 60. a 70-tých letech. Vynikali zde hráči jako Zdeněk Pavelka, J. Sklenář, Jindřich Pavelka. Vesměs se hráli zápasy o přeborníka obce. V soutěži oddíl přihlášen nebyl. Sáňkařský oddíl vedl Josef Gažda. Oddíl ZRTV cvičil ve škole, později na KD a dnes v tělocvičně. V roce 1980 se naše ženy zúčastnily československé spartakiády v Praze.

 

Předsedové Sokola: Augustin Sklenář (čp 14), Ludmila Večeřová (ředitelka školy), Josef Macfelda, Josef Petrkovský, Pavel Vrubel, Oldřich Nevřala, Petr Lipner, Ondřej Němec, Jiří Mrázek, Aleš Pumprla.